#001 Zwiastun: NGO Stacja

NGO Stacja
NGO Stacja
#001 Zwiastun: NGO Stacja
/

Już dzisiaj zapraszam Cię do wysłuchania pierwszego odcinka mojego podcastu, który tworzę dla Ciebie. Przesłuchaj zwiastun NGO Stacja i dowiedź się o czym będzie podcast i dlaczego to właśnie ja go stworzyłam.

Zapraszam do słuchania i przeczytania transkrypcji odcinka, która znajduje się poniżej.

W tym odcinku opowiem Ci o czym będzie podcast NGO Stacja i dlaczego właśnie ja go będę nagrywać. 

O czym jest NGO Stacja?

Podcast jest poświęcony wszystkim aspektom działalności społecznej i różnym pomysłom na działalność społeczną. Dzięki słuchaniu podcastu dowiesz się, jakie są aktualne konkursy grantowe, z jakich narzędzi powinien korzystać każdy społecznik oraz oraz opowiem Ci o tym, czego nie należy robić w działalności społecznej. 

Bardzo interesują mnie również zagadnienia innowacyjności i kreatywności oraz  różnego rodzaju hobby, pasje. Dlatego w podcaście będą też się pojawiały takie tematy. Podcasty będą się ukazywały co 2 tygodnie, we wtorki. 

Działania społeczne są wymagające. Są to inicjatywy na rzecz dobra wspólnego, na rzecz społeczności lokalnej i, tak naprawdę, na rzecz drugiego człowieka. Część działań możesz podejmować jako osoba fizyczna – w grupie nieformalnej, która uruchamia ważną akcję crowdfundingową. Do części będziesz potrzebować osobowości prawnej – np. zarejestrowanej organizacji pozarządowej. 

W podcaście, będziemy się zastanawiali nad tym, jaka forma prawna jest potrzebna do realizacji konkretnych działań i, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dane działanie mogło się odbyć. 

Pokażę Ci, jak dobrze wybrać właściwą osobowość prawną. Przeważnie osoby zastanawiają się nad założeniem fundacji lub stowarzyszenia, ale są też inne możliwości. Poznasz plusy i minusy prowadzenia działań w ramach konkretnych form prawnych. Dowiesz się też, jak i skąd pozyskać dotację na Twoje działania. Pokażę Ci również, jakie są przydatne narzędzia w działalności społecznej. Jest to wiedza, która wynika z mojego ponad 15-letniego doświadczenia w III sektorze.  

Z sektorem pozarządowym jestem związana od 2005 r. W organizacjach pozarządowych robiłam praktycznie wszystko. Ci z Was, którzy pracują w tzw. „pozarządówce” dokładnie wiedzą o czym mówię. Pracując w organizacji pozarządowej z jednej strony jesteś menadżerem, koordynatorem i ekspertem, a z drugiej – sprzątaczką, woźnym i kierowcą. Ja te wszystkie etapy mam już za sobą. Do niektórych z nich chętnie wracam, do innych – nie. Jednak tak, jak w każdej pracy – pewne rzeczy po prostu muszą zostać zrobione, aby organizacja się rozwijała.

Jeden akapit o mnie

Mieszkam na Śląsku, gdzie miasta się bardzo mocno z sobą zazębiają. Głównie działam w Zabrzu, Świętochłowicach i Katowicach. Jestem związana m.in. z Katowickim Centrum Organizacji Pozarządowych, Śląską Siecią 3 sektora, która jest związkiem stowarzyszeń tj. organizacją parasolową. Trochę pomagam w Regionalnym Centrum Wolontariatu, a także robię różne różne rzeczy dla innych organizacji pozarządowych. Dodatkowo popołudniami pracuję w Dzielnicowym  Ośrodku Kultury w Zabrzu Biskupicach, w którym prowadzę zajęcia z dziećmi, organizuję projekty, akcje lato i akcje zima, itp. Całość zabrzańskich działań skupia się na tym, aby zainteresować młodych ludzi aktywnym podejściem do swojego życia. 

Dlaczego podcast? 

Działając dla różnych organizacji pozarządowych zrozumiałam że bardzo zależy mi na dzieleniu się wiedzą i, że bardzo lubię to robić. Chciałabym dzielić się moimi doświadczeniami z innymi społecznikami w formie bloga, który powoli sobie startuje pod adresem pomyslova.pl. Od dwóch lat jestem bardzo aktywnym słuchaczem polskich i zagranicznych podcastów. Uwielbiam tą formę i uważam, że podcast jest świetnym narzędziem do tego, aby się uczyć słuchając go w drodze do pracy, podczas robienia czynności domowych, których nienawidzę. Od dłuższego czasu marzyłam o tym żeby zacząć nagrywać swój własny podcast. A teraz podejmuję pierwszą próbę.

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Odcinek powstał w ramach projektu „NGO Stacja”, który uzyskał dofinansowanie z Bielskiego Centrum Przedsiębiorczości w ramach projektu „Śląskie NOWEFIO 2021-2023”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *