Zamazane czarne okna

Gdzie szukać grantów na działania społeczne?

Jak pokazują badanie Klon / Jawor opublikowane w raporcie Kondycja organizacji pozarządowych w 2021 r. (świeższych danych nie ma), 33% budżetu sektora stanowią środki rządowe i samorządowe, a 12% – zagraniczne środki publiczne. Dodatkowo, kolejne 3% to wsparcie krajowych organizacji pozarządowych, a 1% – zagranicznych. Wynika z tego, że 49% budżetu sektora pochodzą z dotacji i grantów. No więc, gdzie szukać grantów na działania społeczne i informacji o nich?

Co dają środki projektowe?

Poszukiwanie grantów na działania, jest jednym z bardziej ekscytujących tematów na pozarządowych grupach na Facebooku. Są podmioty, które marzą o tym, aby „żyć z grantów”, jednak nie chcą się uczyć ich pisania i są takie, które mozolnie startują w kolejnych konkursach. Te wszystkie podmioty próbują swoich sił w dotacjach, gdyż dotacje, jak żadne inne źródło finansowania organizacji, nie daje tak dużych środków, w tak szybkim czasie.

Dodatkowo z grantów na działania można sfinansować rzeczy, na które ciężko jest pozyskać środki w formie fundraisingu. Do takich trudnych obszarów działania należą np.:

  • rozwój wolontariatu (no bo przecież wolontariat jest za darmo),
  • wspieranie przedsiębiorczości (przecież biznes ma tyle pieniędzy),
  • rozwój organizacji pozarządowych (co w świetle afer „Willa+” raczej nikogo nie dziwi).

Ograniczenia grantów na działania

Sporo nowych zarządów organizacji myśli, że pozyskanie dotacji zabezpieczy byt organizacji. I o ile w przypadku środków z funduszy europejskich to może być racja, to już w przypadku dotacji miejskich – niekoniecznie. Aby organizacja mogła „żyć z grantów” powinna mieć rozbudowany zespół osób pozyskujących środki i osób, które te środki potrafią wydać bez nieprawidłowości. Czasami jest tak, że pisząc np. 6 wniosków uda Ci się dostać 5 dotacji, a czasami tylko 1. Dlatego, jeżeli chcesz, aby granty były głównym źródłem finansowania Twojej organizacji – powinieneś nauczyć się je pozyskiwać. Mówiłam o tym w 73 odcinku podcastu. Mówię w nim też o tym, dlaczego osoby nie chcą pisać wniosków za success fee…

Niepewność w pozyskiwaniu grantów to jedna strona medalu. Druga – dotyczy tego, że granty są bardzo nieelastyczne. Dogadujesz temat, wskaźniki i budżet np. na wiosnę, składasz wniosek, by otrzymać decyzję o dofinansowanie w listopadzie. Jednak może się okazać, że w listopadzie nie jesteś w stanie zrealizować założonych wskaźników w określonym budżecie. Większość grantodawców pozwala na kosmetyczne zmiany i przesunięcia w złożonym wniosku, ale bywają tacy (patrz sławetne KPO dla kultury), w których prawi nic nie da się zmienić.

Osoby i organizacje, które cenią niezależność w wydatkowaniu środków zdecydowanie powinny postawić na Fundraising. Z kolei Ci, którzy mogą zaakceptować część dziwnych i wymagających wytycznych – niech piszą.

Gdzie szukać grantów na działania?

Obecnie sprawdzam trzy strony: Fundusze ngo.pl, portal Funduszy Europejskich i witkac.pl. Na ngo.pl jestem zapisana na newsletter, który odbieram w poniedziałek i czwartek, portal funduszy europejskich sprawdzam za pomocą Feedly, a do Witkaca wchodzę, gdy szukam ogłoszeń o naborach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Dodatkowo każdy z Was powinien wiedzieć, gdzie są publikowane informacje o aktualnych naborach w waszej gminie i powiecie. Sporo z tych ogłoszeń pojawia się na ngo.pl, ale nie wszystkie.

Gdy znajdziesz wymarzony grant zacznij od przeczytania jego regulaminu. Bez tego, ani rusz. Bo może się okazać, że wymarzony grant będzie gwoździem do trumny Twojej organizacji. Np. będziesz miał takie trudne wymogi dot. grupy docelowej, że nie będziesz w stanie jej zebrać. W efekcie, nie zrealizujesz wskaźników, co doprowadzi do konieczności zwrotu dotacji.

Dodatkowo warto zapoznać się z Programem, w ramach którego ogłoszono grant. Np. w regulaminie naboru partnerów lokalnych w programie Korpus Solidarności nie ma informacji, że całość działań wolontariuszy będzie monitorowana przez e-platformę SOW. Ta informacja jest umieszczona w Programie, jednak znam sporo organizacji, które były zdziwione dodatkowymi obowiązkami.

Gdy wiesz, że będziesz pisać możesz skorzystać z mojego narzędziownia dla osób piszących projekty. Znajdziesz, go w tym miejscu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content