#007: Jak zamknąć rok w organizacji i wyznaczyć nowe cele działania

NGO Stacja
NGO Stacja
#007: Jak zamknąć rok w organizacji i wyznaczyć nowe cele działania
/

Koniec roku to nie tylko ostatnie sprawozdania i wydatki. Aby z sukcesem zamknąć rok w organizacji powinieneś przeanalizować to, co udało Ci się osiągnąć w zeszłym roku i zaplanować nowe cele rozwojowe. To działanie można szumnie nazwać „aktualizacją strategi działania Twojej organizacji”. W praktyce chodzi o to, abyś nie skupiał się tylko na osiąganiu celów projektowych. Pod koniec roku warto, abyś pomyślał również o celach rozwojowych dla samej organizacji.

W tym odcinku na moim przykładzie pokażę Ci krok po kroku, jak zamknąć merytorycznie rok Twojej działalności. Opowiem Ci również jak zabrać się za tworzenie nowych strategicznych planów.

Zamknąć rok oznacza podsumować go

Jeżeli w Twojej organizacji istnieje coś takiego, jak strategia rozwoju to Twoje zadanie będzie ułatwione. Powinieneś otworzyć dokument i sprawdzić, co udało się zrobić. Ja taką strategię działania mam zapisaną w formacie mapy myśli w darmowej wersji miro. Gdy nie miałeś zapisanego tego, co chcesz osiągnąć będzie Ci trudniej, ale zawsze możesz ocenić największe sukcesy i porażki Twojej organizacji oraz spróbować wskazać ich przyczyny. Następnie powinieneś zestawić je ze statutem Twojej organizacji i zastanowić się, czy zbliżasz się do osiągnięcia celów działania organizacji.

Fundacja Pomyslova.pl miała wyznaczone 5 celów na 2021 r. Z czego:

  • 1 osiągnęłam;
  • 1 został wykonany w 200%;
  • 2 zostały zrobione częściowo;
  • a realizacja ostatniego dopiero się rozpoczęła.

W nagraniu opowiem Ci, jakie to były cele i jak oceniam stopień ich realizacji.

Oceń rok w Twojej organizacji

Bez oceny nie ma dalszego rozwoju. Może zdarzyć się taka sytuacja, że osiągasz wielki sukces, bardzo dużym kosztem. I Ty, jako zarząd powinieneś wiedzieć, czy cena sukcesu była tego warta. Powinieneś też podjąć decyzję, czy dalej chcesz płacić tą cenę, czy zmieniasz kierunek rozwoju. Prowadzenie organizacji społecznej nie jest proste. Tak samo jak nie jest proste podejmowanie decyzji strategicznych. Warto na to poświęcić trochę czasu. Aby ten czas efektywnie wykorzystać swoje decyzje oprzyj na ocenie zeszłego roku.

Zaplanuj nowe cele strategiczne na 2022 r.

Dzięki podsumowaniu i ocenie działań z łatwością powinieneś zaktualizować cele funkcjonowania Twojej organizacji. W nagraniu pokażę również, jak prawidłowo sformułować cele tak, aby za rok łatwo zweryfikować stopień ich osiągnięcia. Ocena działań i wyznaczanie nowych celów są ważne również z innego powodu. Dzięki nim lepiej wybierzesz źródła finansowania działań Twojej organizacji. A jeżeli nie wiesz, jak możesz finansować Twoje działania to zapraszam do wysłuchania odcinka o finansowaniu organizacji społecznych.

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Odcinek powstał w ramach projektu „NGO Stacja”, który uzyskał dofinansowanie z Bielskiego Centrum Przedsiębiorczości w ramach projektu „Śląskie NOWEFIO 2021-2023”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *