#016: Jak mądrze zarządzać Fundacją i się nie wypalić zawodowo – rozmowa z Anną Skrzyńską

NGO Stacja
NGO Stacja
#016: Jak mądrze zarządzać Fundacją i się nie wypalić zawodowo - rozmowa z Anną Skrzyńską
/

Umówienie się na nagranie tego odcinka podcastu wymagało od nas niesamowitej elastyczności. Kilka razy przekładałyśmy spotkanie ze względu na brak czasu i różne nasze aktywności społeczne i zawodowe. Ale niech Cię to nie dziwi – Anna Skrzyńska stara się godzić pracę na etat i mądrze zarządzać Fundacją Index do Przyszłości. Fundacją, która prowadzi placówkę wsparcia dziennego, klub seniora, a w lutym 2022 r. w dwa dni zorganizowała cały system pomocy dla osób przyjeżdżających z Ukrainy. Dzisiaj Fundacja przy pomocy kilkuset wolontariuszy opiekuje się ok. 1000 osobami, które uciekły przed wojną.

Co jest potrzebne do tego, aby zarządzać fundacją?

Jeżeli wydaje Ci się, że takie działania wymagają kilkunastoletniego doświadczenia w prowadzeniu organizacji i całego sztabu płatnych pracowników to posłuchaj tego wywiadu. Dowiesz się z niego, jak 2 osoby zatrudnione na etat, 2 osoby pomagające i Fundator idealny mogą zmieniać świat tysiąca osób. Jednak ilość ma mniejsze znaczenie niż jakość. Osoby w zarządzie zostały wybrane lub, jeżeli można tak powiedzieć, same się wybrały do pełnienia konkretnych ról. Wg. Ani, „najważniejsze w działalności społecznej jest serce”. A oprócz serca… dobra struktura i poukładanie działań.

Nie będę zdradzać Ci więcej, ale powiem, że cała rozmowa jest bardzo ekscytująca. Poruszamy w niej różne aspekty działalności społecznej: delegowanie zadań, usamodzielnianie zespołu, pozyskiwanie środków i wiele innych. Jednym z ciekawszych aspektów rozmowy jest to, jak zespół Fundacji podejmuje wspólne decyzje i tworzy struktury pomocowe. Dowiesz się też, jak koordynować wolontariat i kim jest „starsza młodzież”. Ania opowie Ci też, jak dorasta do usamodzielnienia się jej Fundacji.

Mam nadzieję, że z tego wywiadu dowiesz się, jak mądrze zarządzać fundacją. A jeżeli też chcesz szybko założyć Twoją Fundację i pomagać, to mam dla Ciebie podcast przepisem na utworzenie fundacji.

Jak możesz pomóc Fundacji Index do przyszłości?

Fundacja opiekuje się ponad 100 dziećmi z Ukrainy. Jednym z jej wielkich marzeń jest zorganizowanie tym dzieciom wspaniałego dnia dziecka. Dzieci zamieszkują Katowice, stąd pomysł, aby pojechać z nimi na jurę krakowsko-częstochowską. Aby było to możliwe trzeba zebrać środki – koszt wyjazdu dla jednego dziecka to ok. 100 zł. Przekazując darowiznę na cel pomocy dzieciom z Ukrainy zrobisz naprawdę coś dobrego. Każda złotówka ma sens i jest potrzebna.

Informację o tym jak wpłacić środki znajdziesz na wyodrębnionej stronie Fundacji.

Do zobaczenia za dwa tygodnie!

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *