#018: O innowacjach społecznych w młodych organizacjach – rozmowa z Alicją Ulatowską

NGO Stacja
NGO Stacja
#018: O innowacjach społecznych w młodych organizacjach - rozmowa z Alicją Ulatowską
/

Innowacje społeczne są czymś, co rozgrzewa serca wielu osób. Dzięki ich opracowaniu i wdrożeniu można zmienić życie osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Można też usprawnić i obniżyć koszty funkcjonowania samorządów i organizacji. O innowacjach społecznych napisano już wiele. Kojarzą się one z „poważnymi” instytucjami pełnymi naukowców, które posiadają ogromne środki. Jednak okazuje się, że nie tylko „duzi” mogą opracowywać i wdrażać innowacje społeczne. Młode i małe fundacje też mają do tego potencjał!

Fundacja Ajkum powstała w w 2020 r. od tego czasu opracowała pomysł na wsparcie kobiet pochodzących z ukrainy w rozwoju ich potencjału zawodowego i na rozwój wolontariatu pracowniczego na rzecz osób starszych. Obecnie Fundacja jest partnerem w projekcie przeciwdziałającym mobbingowi w III sektorze i wdraża system znakowania szpitali tak, aby ułatwić pacjentom poruszanie się po nich. Imponujące?

Posłuchaj, jak to zostało osiągnięte, bo to wcale nie jest takie trudne. W rozmowie Alicja opisuje też to, czym są innowacje społeczne i jaka jest procedura pracy z taka innowacją. Ja trochę pisałam o tym w jednym z moich artykułów. W każdym razie kluczem do innowacji jest dobra diagnoza. A o tym, co to jest dobra diagnoza mówiłam w 13 odcinku podcastu.

Gdzie szukać informacji o innowacjach społecznych?

Jeszcze do niedawna wyszukiwanie informacji o innowacjach społecznych było szalenie skomplikowane. Było kilkanaście miejsc, które trzeba było sprawdzić, aby znaleźć interesujące informacje np. o otwartych konkursach. Obecnie Fundacja Stocznia i Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych prowadzą portal internetowy poświęcony innowacjom społecznym. Portal jest dostępny na stronie innowatorzyspoleczni.pl. Gdy nagrywałyśmy tą audycję jeszcze o nim nie wiedziałam, ale krótko po emisji odcinka odezwały się do mnie osoby, które odpowiadają za prowadzenie jego prowadzenie. Z jednej strony, jest mi smutno, gdyż kolejny mój „pomysł” na innowację dla organizacji pozarządowych upadł. Z drugiej, cieszę się, że jest takie miejsce w internecie.

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *