Strategia rozwoju w skrócie

#038: Strategia rozwoju organizacji – od czego zacząć?

Okładka podcastu NGO Stacja
NGO Stacja
#038: Strategia rozwoju organizacji - od czego zacząć?
Loading
/

Strategia rozwoju organizacji coraz częściej jest wymaganym elementem wniosku o dofinansowanie działań. I, biorąc pod uwagę trendy, raczej w najbliższej przyszłości, nic się nie zmieni w tej kwestii. Załóż, że grantodawcy będą wymagać jej utworzenia od podmiotów aplikujących o środki na rozwój organizacji. I, że pojawi się coraz więcej firm piszących strategie dla organizacji.

Już teraz Facebook jest pełny ofert pt.: „wyślę Ci zadania do wklejenia do wniosku, a ty, gdy dostaniesz dotację zapłacisz mi napisanie strategii dla Twojej organizacji”. Nie mówię, że takie podejście zawsze jest złe, ale wiedz, że sam też dasz sobie radę z napisaniem takiej strategi. Własnoręcznie przygotowana i przemyślana strategia rozwoju organizacji będzie szyta na miarę Twoich potrzeb i możliwości.

Jak się za nią zabrać? Wysłuchaj całego odcinka, który jest drugim z serii „Strategia. To proste!”. W pierwszym opowiadałam o strategii w kontekście pozyskania dotacji z PROO. Możesz posłuchać go w tym miejscu.

O czym opowiadam?

Odcinek jest wprowadzeniem do tematu tworzenia strategii. Dlatego opowiadam w nim:

  • czym jest dobra strategia,
  • jakie są etapy pracy nad utworzeniem strategii,
  • jak podjąć decyzję o celach rozwojowych,
  • jakie spisać najważniejsze wnioski.

Podczas pracy nad strategią powinieneś wziąć pod uwagę odcinek o prawidłowym formułowaniu celów w oparciu o metodę SMART. Odcinek odsłuchasz w tym miejscu.

W czym pomaga strategia rozwoju organizacji?

Strategia rozwoju organizacji pomaga w rozwijaniu organizacji. Dodatkowo, jest niezbędna w szybkim opracowywaniu nowych pomysłów na projekty. Dzięki strategii szybko skupisz się na rzeczach najważniejszych dla Twojej organizacji. I… zaniechasz marnowania czasu na rzeczy nieistotne. Dodatkowo, strategia pomoże Ci przygotować wniosek do konkursu na mikrogranty dla młodych organizacji i do PROO. O tym, jak konsekwencja w realizacji raz obranej strategii działania pomaga w rozwoju organizacji posłuchasz w tej rozmowie.

W skrócie proces planowania strategicznego wygląda, jak na poniższym obrazku:

Przykładowe obszary realizacji działań, projektów i programów strategicznych w organizacji

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Skip to content