Jeżeli zastanawiasz się, czy organizacje pozarządowe muszą być dostępne to w tym odcinku podcastu znajdziesz odpowiedz na to pytanie. Zachęcam Cię też do zapoznania się z notatkami do tego odcinka, które znajdziesz poniżej.
W odcinku, oprócz wstępu do dostępności opowiadam też o tym, dlaczego warto spełniać te wymagające kryteria. Najważniejsze z nich jest takie, że zapewniając dostępność działań zyskujemy przewagę konkurencyjną. Nasi potencjalni klienci mając do wyboru dwie organizacje. Jedną z dostępną i responsywną stroną www, a drugą ze stroną, na której nie da się odczytać podstawowych informacji, wybierze tę, do której może np. znaleźć numer telefonu.
Ustawy regulujące kwestię tego, czy organizacje pozarządowe muszą być dostępne
Myśląc w sposób formalno-prawny o kwestiach dostępności twojej organizacji pozarządowej powinieneś zapoznać się z:
- Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych,
- Ustawą o dostępności cyfrowej z 2019 r.,
- Ustawą o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
W świetle tych ustaw od dnia 6 września 2021 r. dostęp alternatywny musi być traktowany jako sytuacja wyjątkowa, a wszystkie działania prowadzone przez podmioty zobligowane do stosowania ustaw muszą być dostępne.
Gdzie szukać informacji o dostępności?
Do moich ulubionych serwisów z informacjami o dostępności zaliczam:
- Serwis Dostępność Plus prowadzony w ramach Funduszy Europejskich. Na stronie serwisu znajdziesz aktualne wytyczne i poradnik oraz moc dobrych praktyk,
- Strona Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych,
- Portal prowadzony przez Fundację Widzialni, która specjalizuje się w prowadzeniu audytów cyfrowych stron internetowych,
- Baza wiedzy Fundacji Aktywizacja.
Dodatkowo warto uczyć się u samych źródeł. Dlatego np. wiedzę o standardzie dostępności stron internetowych WCAG 2.1 czerpię z oficjalnych stron organizacji, która opracowała standard.
Posłuchaj też
- o tym, czym jest audiodeskrypcja,
- odcinka o planowaniu strategicznym, które pomaga w planowaniu działań z zakresu dostępności,
- nowych konkursach NIW-CRSO, w których możesz zaplanować działania mające na celu poprawę dostępności Twojej organizacji.
W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.