Czasami zdarzają się takie sytuacje w działalności społecznej, gdy założone przez Was podmioty przestają działać. Przyczyny są różne: został osiągnięty cel ich istnienia lub zabrakło „pary do działania”. Czasami przyczyną stagnacji w działaniach są konflikty osobiste albo zmiana stylu życia i brak czasu na dodatkowe działania. Wtedy w Twojej głowie powinno zrodzić się pytanie: „jak zawiesić działania fundacji?”.
W tym odcinku podcastu opowiem Ci, czy można zawiesić działania Twojej organizacji i jak to zrobić. Zawieszenie działalności społecznej nie jest procesem analogicznym do zawieszania jednoosobowej działalności gospodarczej. Ponieważ polski ustawodawca nie przewidział takiej formy istnienia organizacji. Jednak podejmując pewne kroki możesz praktycznie doprowadzić do takiego stanu funkcjonowania Twojej organizacji pozarządowej.
Dlaczego chcesz zawiesić działania fundacji?
Gdy zastanawiasz się nad decyzją o zawieszeniu działań wybierasz pomiędzy likwidacją organizacji, a „uśpieniem jej”. Rozważ dobrze tą decyzję dlatego, że z czasem likwidacja podmiotu staje się coraz trudniejsza. Zanim Twoja organizacja przejdzie w stan likwidacji będziesz musiał spełniać wszystkie aktualne i dopiero uchwalane przepisy prawa. Dobrym przykładem jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Rejestracja w nim jest wymagana od listopada 2021 r., a wszystkie już działające podmioty powinny się wpisać do rejestru do końca stycznia 2022 r. Sam wpis jest prosty, już omawiałam, jak go dokonać w 5 odcinku podcastu, ale trzeba o tym pamiętać. Za niewpisanie się do tego rejestru grożą wysokie kary. Gdy nie działasz już kilka lat, to rozważ likwidację – będzie prościej i taniej.
„Usypiam” organizację
„Uspanie” organizacji polega na tym, że Twoje organizacja figuruje w KRS, ale nie podejmuje żadnych działań. Oznacza to, że w GUS będziesz wskazywał, że jest to organizacja „nieaktywna”. Jej nieaktywność polega na braku działań merytorycznych. Jednak taka organizacja musi spełniać wszystkie inne wymogi prawa nakładane na organizacje pozarządowe. W podcaście opowiadam jakie to są obowiązki i jak można je uprościć.
Oprócz konieczności wypełniania wymogów prawnych nieaktywna organizacja może generować koszty do wysokości posiadanego przez siebie majątku, a następnie długi. Za zobowiązania finansowe organizacji może odpowiadać zarząd. Więc powinienieś doprowadzić do takiej sytuacji, w której Twoja nieaktywna organizacja nie będzie produkować dodatkowych kosztów. Posłuchaj całego odcinka i dowiedz się, jak to zrobić 🙂
Gdy nie chcesz słuchać, przeczytaj mój tekst z 2020 r. o tym, jak „zawiesić działania” na czas pandemii.
W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.
Odcinek powstał w ramach projektu „NGO Stacja”, który uzyskał dofinansowanie z Bielskiego Centrum Przedsiębiorczości w ramach projektu „Śląskie NOWEFIO 2021-2023”.