Skip to content
okładka 97 odcinka podcastu. Ośnieżone góry

#97: Jak wykorzystać pomoc AI przy pisaniu wniosku?

Okładka podcastu NGO Stacja
NGO Stacja
#97: Jak wykorzystać pomoc AI przy pisaniu wniosku?
Loading
/

AI powoli staje się naszą codziennością. Przetestowałam Chata GPT i nagrałam odcinek o moich (nie)trudnych relacjach z nim. Poznaj moje doświadczenia z wykorzystaniem AI przy pisaniu wniosku.

Dlaczego szukam pomocy?

Jest coraz więcej konkursów grantowych, na projekty o coraz mniejszej wartości. Jest też coraz więcej konkursów, w których można dostać poważne pieniądze. Jednak, nic za darmo – aby aplikować o duże środki trzeba mieć potencjał finansowy tj. budżet za zeszły rok obrotowy o określonej wartości. Oznacza to, że młode organizacje lub te z małym budżetem muszą napisać i zrealizować dużo małych projektów, aby później realizować mniej – dużych.

Dodatkowo nawet w formularzach wniosków o małe środki trzeba bardzo szczegółowo opisać założenia projektu i to, najczęściej, w wielu różnych aspektach. W związku z tym, zaczęłam testować wykorzystanie pomocy AI przy pisaniu wniosku.

Jak pracować z AI przy pisaniu wniosku?

Po pierwsze pamiętaj, że ChatGPT nie napisze całego projektu za Ciebie. Ja prosiłam go o napisanie treści do poszczególnych pól wniosku. Dodatkowo, znam regulamin konkursu oraz mam sporo wcześniej napisanych wniosków dla tej samej organizacji. Pisany z AI wniosek miał zakres podobny do jednego z już zrealizowanych projektów ekologicznych dla tego samego stowarzyszenia i grupy docelowej. Po prośbie o napisanie treści konkretnego pola, kopiowałam te treści do edytora tekstu, poprawiałam, a dopiero potem „kopiowałam do wniosku „wrzucałam do generatora”.

Moja praca z ChatGPT przebiegała w następujących etapach:

  1. Wysłałam prośbę o pomysły na działania na podstawie regulaminu konkursu. To pytanie pozwoliło mi na otwarcie się na nowe pomysły i lepsze zrozumienie tego, co grantodawca chce uzyskać w ramach konkursu. Minusem proszenia ChatGPT o opracowanie zakresu projektu jest brak uwzględnienia specyfiki grupy docelowej.
  2. Wrzuciłam stary plan promocji projektu i poprosiłam o jego skrócenie do wymaganej liczby znaków ze spacjami.
  3. Następnie sama napisałam zadania, a potem poprosiłam ChatGPT o przerobienie na harmonogram działań mieszczący się w limicie znaków.
  4. Po zadaniach nadszedł czas na opis rezultatów. Tu ChatGPT poległ na całej linii. Przesłuchaj odcinka, a dowiesz się, co było nie tak i dlaczego.
  5. Na sam koniec poprosiłam ChatGPT o napisanie syntetycznego opisu zadania, czyli skróconego opisu projektu 🙂

Jeżeli się zastanawiasz, co się stało z budżetem, to nie napisał go ChatGPT. Napisanie budżetu na 15 tys. zajmuje naprawdę mało czasu i szybciej sama go robię w formie wymaganej przez grantodawcę niż wygram z AI na słowne potyczki, a potem przekopiuje go do formatu wymaganego przez ogłaszającego konkurs.

Pamiętaj:

Wnioski nie są „wodolejstwem”. A to uprawia świetnie AI przy pisaniu treści. Dlatego usuń z tekstu ogólne, niekonkretne akapity lub dopisz do nich własne i ogólnodostępne dane liczbowe.

Za to AI świetnie wycina znaki do konkretnej liczby i wymyśla dobre tytuły projektów.

Jeżeli chcesz poznać całą moją konwersację z AI przy pisaniu wniosków zapisz się na newsletter. Otrzymasz dostęp do moich promptów. Zainspiruj się nimi lub napisz mi, co mogę w nich poprawić 🙂

  1. Przy kopiowaniu z ChatGPT, usuń dodatkowe formatowanie (gwiazdki, nawiasy), nagłówki („Cześć, oto odpowiedź…”), wstępy i zakończenia odpowiedzi.
  2. Zawsze czytaj, co napisał ChatGPT, sprawdzaj spójność logiczną i dodawaj liczby, które często są pomijane.
  3. Po wypełnieniu wszystkich pól, wygeneruj wniosek do PDF i przeczytaj go w celu korekty.
  4. Jeżeli chcesz napisać szczegółowe uzasadnienie potrzeby podjęcia działania popracuj z notebook LM od Google.
  5. Nie karm AI wrażliwymi danymi Twoich odbiorców wsparcia.

Dodatkowe materiały:

Zacznij od przypomnienia sobie jak formułować cele działania i cele projektu. Mówiłam o tym w 7 odcinku podcastu. Dodatkowo AI ma problem z opisaniem rezultatów. Posłuchaj 19 odcinka podcastu o metodzie SMART.

A jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości związane z pisaniem wniosków to zapoznaj się z całą moją serią treści dla piszących wnioski. Znajdziesz ją za darmo na mojej www.

Mam nadzieję, że te notatki będą dla Ciebie pomocne! Powodzenia w pisaniu wniosków!

Pomogliśmy? Wesprzyj nas darowizną

Bank BGŻ BNP Paribas S.A. 

Numer konta: 21 1600 1462 1856 7645 2000 0001

lub: 

kup mi kawę w serwisie buycoffee.to

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wspieraj nas za darmo