Odrapana ceglana ściana

Jak napisać wniosek do konkursu PROO 5?

Jeszcze przez jakiś czas będzie można składać wnioski do konkursu PROO 5 ogłoszonego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Pomimo moich różnych doświadczeń z tym konkursem, zachęcam wszystkich do samodzielnego wnioskowania i pisania. Wniosek jest tak krótki i prosty, że nie ma sensu płacić za taką usługę. Postaram się Ci to udowodnić w dalszej części tekstu.

Na co można otrzymać środki z PROO 5?

Zgodnie z regulaminem konkursu NIW-CRSO przyznaje do 10 000 zł w 3 obszarach wsparcia:

  1. Pomoc doraźna,
  2. Życie publiczne,
  3. Członkostwo.

Najwięcej dotacji jest przyznawanych w obszarze pomoc doraźna, który zakłada wsparcie organizacji w zaspokojeniu nagłych potrzeb. Te potrzeby powinny być wynikiem nieprzewidzianych sytuacji i zdarzeń, mogących mieć istotny wpływ na skuteczność działania organizacji i realizacji jej celów statutowych.

Życie publiczne to obszar, który pozwala na pokrycie kosztów uczestnictwa przedstawicieli organizacji w wydarzeniach z życia publicznego o charakterze ogólnopolskim, ponadregionalnym, a także międzynarodowym. Dodatkowo te wydarzenia powinny być istotne z punktu widzenia sektora pozarządowego lub związane z branżą, w której działa dana organizacja.

Ostatni obszar, na który można uzyskać dotację to tzw. członkostwo w podmiotach zrzeszających organizacje pozarządowe o charakterze międzynarodowym. To teoretycznie można otrzymać dotację na pokrycie kosztów składek członkowskich, kosztów uczestnictwa w gremiach, posiedzeniach i innych wydarzeniach wynikających z członkostwa w organizacji, jednak… jak to w NIW – nic nie jest takie proste. Koszty członkostwa muszą być pokryte z kosztów dotacji w terminie dotacji. Oznacza to, że nie można zapłacić noty ze swoich środków, a potem jej zrefundować. Podobnie jest z wyjazdami – dotację z konkursu PROO 5 wniosek można złożyć raz do roku. Oznacza to, że wnioskując w marcu należy zaplanować wszystkie spotkania sieci do końca roku.

    Moje doświadczenia z wnioskowaniem do konkursu PROO 5

    Ja wnioskowałam do konkursu kilkukrotnie z sukcesem ok. 50%. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego mam tak niską skuteczność to już wyjaśniam. Wniosek do konkursu jest super prosty. Jeżeli wiemy, na co chcemy uzyskać grant i jeżeli umiemy pisać po polsku na komputerze, to czas poświęcony na przygotowanie wniosku nie powinien być dłuższy niż 2h. Na przykład, ostatni wniosek o zwrot kosztów dojazdu na OFIP napisałam w ok. 30 min., głównie kopiując dane o wydarzeniu ze strony organizatora. Dotację otrzymałam.

    Te nieotrzymane dotacje to głównie testowanie systemu. Sprawdzałam, jak elastyczne są założenia konkursu PROO 5 w obszarze wsparcie doraźne… Niestety teraz już wiem, że ten konkurs nie jest elastyczny. Wspiera inicjatywy proste:

    • zepsuło się – wysłałam do serwisu, który napisał, że się nie da naprawić – przekładam zaświadczenie z serwisu i otrzymuje dotację,
    • była powódź – zalało, co potwierdzają media – odkupuję zniszczony składnik majątku.

    Więc, jeżeli masz jasną sytuację, to z otrzymaniem dotacji nie powinno być problemu. Jeżeli jednak próbujesz coś „nagiąć” – najprawdopodobniej nie otrzymasz dotacji.

    W ramach konkursu nie można m.in.:

    • wymieniać zepsutego starego sprzętu,
    • dokupywać nowego sprzętu i licencji dłuższych niż okres realizacji projektu,
    • wspierać uczestników,
    • płacić za rzeczy kupione przed datą rozpoczęcia projektu.

    O swoich doświadczeniach z konkursem opowiadam w 67 odcinku podcastu. Kliknij w link, posłuchaj go i poleć dalej 🙂

    Co powinieneś zrobić, aby otrzymać środki?

    Zapoznaj się też z informatorem dla wnioskodawców do konkursu PROO 5 i napisać do osoby zajmującej się konkursem, czy inicjatywa może być wsparta.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Skip to content