Mikrofon i kabel

Co Ci jest potrzebne do nagrywania podcastu?

Jesteś Pewny, że chcesz nagrywać własny podcast, masz swoją organizację pozarządową i wiedzę jak pozyskiwać środki? Nie czekaj, pozyskaj dotację na dobrej jakości sprzęt, szkolenia uzupełniające wiedzę podcastową i startuj! Stwórz audycję, która przyciągnie do Twojej organizacji nowe osoby i pomoże Ci zbudować społeczność online.

Do nagrywania podcastu może wystarczyć Ci telefon komórkowy, ale jeżeli podcast ma być elementem większego projektu to możesz pozyskać dotację na zakup niezbędnego sprzętu. Możesz też starać się pozyskać środki z NOWE FIO lub funduszy norweskich, w których są kwalifikowane środki na tzw. rozwój instytucjonalny. O tym, czym jest rozwój instytucjonalny pisałam już na blogu mojej Fundacji.

W ramach budżetu na sprzęt do nagrywania podcastu powinieneś zainwestować w:

Mikrofon i statyw

Wyróżniamy dwa rodzaje mikrofonów – na USB, które można podłączyć od razu do komputera i na „kabel” XLR. Te ostatnie wymagają zakupu specjalnego kabla i urządzenia rejestrującego. Ja kupiłam mikrofon XLR Rode PodMic, ponieważ zależy mi na tym, aby mój zestaw był mobilny i abym mogła nagrywać kilka osób jednocześnie podczas wywiadów. Rode PodMic ma dobre opinie na YouTube i świetnie brzmi. Do tego, jest bardzo dobrze wykonany. Jego minusem jest to, że swoje waży. Nie linkuję do konkretnych sklepów, ale na pewno znajdziesz dobrą cenę na ten ciekawy mikrofon 🙂

Jest jeszcze inny podział mikrofonów na te, które rejestrują każdy dźwięk, niezależnie, z której strony dobiega (tzw. pojemnościowe) oraz te, które mają określony konkretny kierunek, z którego musi dochodzić dźwięk. Są to tzw. mikrofony kierunkowe i właśnie takie są najlepsze do nagrywania podcastów.

Statyw, na którym zamontujesz mikrofon, jest nieodłącznym elementem zestawu. Statyw pomaga utrzymać właściwą odległość twarzy od mikrofonu i sprawia, że przez godzinna rozmowę nie musimy trzymać mikrofonu, który waży ok. kilograma w ręce. Do wyboru masz „ramiona” na mikrofony, statywy stojące i nabiurkowe. Dbając o miejsce w domu i mobilność zestawu wybrałam mały i lekki statyw nabiurkowy…

Rejestrator dźwięku i kabel mikrofonowy

Kabel mikrofonowy, który kupujesz tylko w przypadku mikrofonów XLR (mikrofony na USB najczęściej mają go w zestawie). Kabel, który wybierzesz powinien mieć mocne wtyczki, które nie zniszczą się przy ciągłym montażu i demontażu oraz odpowiednią długość. Mój pierwszy kabel do mikrofonu miał metr. Do indywidualnej pracy na Twoim biurku taka długość jest wystarczająca, ale jeżeli chcesz pracować „na wyjazdach” to optymalna ilośc to 3-5 metrów. W przypadku podcastów nie ma znaczenia, czy ten kabel będzie dobry czy świetny. Pod warunkiem, że nie kupisz najtańszego produktu dostępnego na rynku.

Rejestrator dźwięku/ mikser. To jest urządzenie, które ma możliwość nagrywania dźwięku z kilku mikrofonów jednocześnie. Rolą takiego urządzenia jest też zasilanie mikrofonów XLR, które bez tego nie będą działać. Są różne typy mikserów i rejestratorów dźwięku. Jednak zasada ogólna jest taka, że miksery są większe i wymagają podłączenia do prądu, a rejestratory dźwięku działają na baterie. Rejestratory dźwięku są polecane do pracy w terenie, a miksery – do pracy stacjonarnej. Z mikserów do podcastingu są polecane RodeCaster lub Zoom PodTrack. Jeżeli chcesz tak jak ja mieć mobilny zestaw do pracy w terenie to rekomenduję zakup rejestratora – najlepiej Zoom H4n, H6 lub H8. Ja zdecydowałam się na zakup Zoom H6 ze względu na jego rozmiar i cenę. Na tym urządzeniu nagram do 8 osób, co jest ilością wystarczającą. A samo urządzenie zmieści się w mojej damskiej torebce 🙂

Jeżeli chcesz posłuchać, jak brzmi nasz nowy sprzęt posłuchaj pierwszych odcinków mojego podcastu 🙂

Opcjonalne słuchawki

Słuchawki w podcastingu służą do tzw. odsłuchu podczas nagrania oraz do przyjemnej pracy podczas montażu odcinków. Pamiętaj, że do urządzeń typu mikser/ rejestrator będziesz mógł podpiąć wyłącznie słuchawki „na kablu”. Do montażu możesz mieć słuchawki bluetooth. Ale też możesz montować i nagrywać bez nich.

Skąd wziąć na to wszystko środki?

Fundacja Pomyslova.pl, która odpowiada za prowadzenie NGO Stacji, powstała w 2021 r. W związku z tym, udało mi się dostać środki na rozwój młodej organizacji. Dotację przyznało nam Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w ramach projektu „Śląskie NOWEFIO 2021-2023”. Poszukaj takiego dofinansowania dla twojej organizacji i rzetelnie przygotuj się do nagrywania podcastu.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content