#020: O wolontariacie w różnych grupach wiekowych – rozmowa z Mileną Skupień-Lisgarten

NGO Stacja
NGO Stacja
#020: O wolontariacie w różnych grupach wiekowych - rozmowa z Mileną Skupień-Lisgarten
/

Wolontariat jest jednym ze sposobów na działanie w organizacjach pozarządowych. To jest coś, co odróżnia je od biznesu – tylko organizacje i instytucje publiczne mogą korzystać z pomocy wolontariuszy. I tylko do działalności społecznej – niegospodarczej. Wolontariat może też być sposobem na życie i na robienie „czegoś dobrego” bez konieczności zakładania nowej organizacji. Podsłuchaj odcinka „O wolontariacie w rożnych grupach wiekowych” i dowiedź się, co motywuje wolontariuszy do działania. Z audycji dowiesz się też, jakie potrzeby ludzkie zaspokaja wolontariat i, jakie są dobre rady dla osób chcących się zaangażować w wolontariat.

W odcinku rozmawiam z Mileną Skupień-Lisgarten, która koordynowała wolontariat na największych wydarzeniach sportowych i kulturalnych w województwie śląskim. Do tych wydarzeń zaliczamy m.in. szczyt klimatyczny COP24, mistrzostwa świata w piłce ręcznej i otwarcie nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Oprócz działań z kilkuset wolontariuszami Milena ma doświadczenie w animacji wolontariatu w szkolnych klubach wolontariatu w ponad 100 szkołach.

Dlaczego rozmawiamy o wolontariacie w różnych grupach wiekowych?

Otóż okazuje się, że każdy okres naszego życia nie tylko wpływa na to, co robimy prywatnie i zawodowo, ale również na to, jak myślimy o nieodpłatnych działaniach społecznych. W dużym skrócie, można wyróżnić następujące grupy:

  • dzieci uczęszczające do przedszkoli,
  • młodzież szkolna,
  • starsza młodzież uczęszczająca do szkół ponadpodstawowych i na studia,
  • osoby dorosłe, pracujące
  • osoby dojrzałe w wieku około emerytalnym i starsze.

Każda z tych grup, co do zasady, „preferuje” inny typ i formę wolontariatu. Jesteście ciekawi co Milena myśli o wolontariacie w różnych grupach wiekowych? Ja byłam bardzo. Ta rozmowa zaspokoiła moją ciekawość, jeżeli chodzi o perspektywę wolontariusza. Dlatego mam nadzieję na więcej i na kolejną rozmowę poświęconą temu, jak znaleźć i zaangażować wolontariusza do pracy w Twojej organizacji społecznej.

Zapraszam do słuchania, a gdy skończysz to posłuchaj też, jak uwzględnić wolontariat w budżecie projektu i jak finansować organizacje pozarządowe.

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *