#021: Co to jest wyodrębniona księgowość i jak opisywać faktury projektowe?

NGO Stacja
NGO Stacja
#021: Co to jest wyodrębniona księgowość i jak opisywać faktury projektowe?
/

Każdy organizacja społeczna prędzej, czy później będzie realizowała projekt, na który otrzyma dofinansowanie ze środków publicznych lub prywatnych. I, aby z sukcesem rozliczyć te projekty, będziesz musiał wydzielić księgowo ich koszty. Do tego celu służy wyodrębniona księgowość projektowa. A w tym odcinku opowiem Ci, co to jest i, jak najprościej się za to zabrać.

Czy wyodrębniona księgowość jest trudna?

Aby prawidłowo wyodrębnić księgowo projekt w Twojej organizacji pozarządowej powinna być przyjęta polityka rachunkowości wraz z planem kont księgowych. O wyodrębnionej księgowości pisałam też już kiedyś na moim blogu. Jednak wyodrębniona księgowość nie jest jedyną rzeczą, która jest wymagana w projektach. Dodatkowo każda osoba realizująca projekt powinna w prawidłowy sposób opisywać faktury, rachunki i inne dokumenty księgowe.

O co chodzi w opisywaniu dokumentów księgowych?

W Twojej organizacji może występować taka sytuacja, że wszytko będzie robić księgowość. Jeżeli tak jest u Ciebie to zazdroszczę Ci tego! W większości organizacji pozarządowych jest tak, że zarząd podejmuje uchwałę o wyodrębnieniu księgowości, koordynator projektu opisuje dokumenty, które następnie księguje księgowa. Jest to racjonalne podejście do obniżania kosztów prowadzenia księgowości, o czym mówiłam już w jednym z odcinków podcastu.

Jeżeli nie znosisz opisywać dokumentów i faktur to możesz posłuchać o sposobach na zmniejszenie ilości dokumentów finansowych i sprawniejsze zarządzanie nimi. Jedak w projektach nie da się działać zupełnie bez dokumentów finansowych. Wtedy możesz stosować „cwane” techniki, jak nadrukowywanie wymaganych informacji lub stosowanie pieczątek księgowych. Tak, jak pisałam już w tym wpisie są dwa rodzaje pieczątek:

  • te, których stosowanie jest wymagane w oparciu o ustawę o rachunkowości;
  • pieczątki zawierające dodatkowe opisy wymagane przez grantodawcę.

Jesteś ciekawy, jak ja to robię i jakie są „kruczki” opisywania dokumentów? Przesłuchaj całej audycji, a potem poleć ją Twoim znajomym z organizacji. Będę szalenie wdzięczna!

Jeżeli masz pytania lub chcesz, abym znalazła odpowiedź na Twoje pytania – pisz! Postaram się pomóc.

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *