Mobbing w organizacjach ciągle jest tematem tabu. Niby działamy społecznie i zmieniamy świat, ale… ciągle są organizacje, które nie szanują swoich pracowników w imię dobra wspólnego. Mobbing jest zagadnieniem trudnym. Bo nie jest łatwo ustanowić procedury w organizacji, które pozwolą na złożenie skargi „na kolegę” lub przełożonego. Jak to zrobić dobrze, aby nie „wylać dziecka z kąpielą”? Posłuchaj tej rozmowy z Agatą Gnat, która od dwóch lat realizuje projekt dofinansowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG pt.: „Działasz – szanujesz – nie mobbingujesz!„. A po podcaście sprawdź dodatkowe materiały, które pozwolą wdrożyć procedury antymobbingowa w Twojej organizacji.
Dodatkowe informacje
Przeszukaj dokładnie stronę Fundacji Ajkum im. Anny i Józefa Kumorek oraz posłuchaj 18 odcinka podcastu o tym, jak działa Fundacja. Na niej znajdziesz raport z badań o mobbingu w organizacjach pozarządowych. Wejdź też na Facebook Fundacji, na którym znajduje się więcej przydatnych i aktualnych treści.
Możesz też przeszukać stronę lidera projektu – Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, na której znajdują się różne aktualności projektowe. Następnie wskocz na ngo.pl, gdzie znajdziesz różne fakty i mity o zatrudnianiu w organizacjach.
Mobbing w organizacjach a możliwość uzyskania pomocy
Jeżeli potrzebujesz pomocy to powinieneś odwiedzić punkty poradnicze Państwowej Inspekcji Pracy oraz punktów nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego. Tu akurat podlinkowałam rejestr punktów udzielających porad w województwie śląskim, jednak każdy wojewoda ma obowiązek prowadzić taki wykaz. Znajdziesz go dzięki Google lub BIPom urzędów wojewódzkich.
W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.