Dzisiejszy odcinek powstał, gdyż luty to czas pisania kolejnych wniosków o dofinansowanie działań organizacji społecznych. A jak pewno wiecie, każdy dobry projekt powstaje w oparciu o pewne zasady. W uproszczeniu zbiór tych zasad nazywamy matrycą logiczną. Inni używają sformułowania „logika projektowa”.
W odcinku opowiadam o uproszczonej logice projektowej. Tak, aby zbyt dużo treści nie przysłoniło Ci rzeczy najważniejszej.
Aktualne lutowe konkursy o dofinansowanie działań:
Większość z Was z pewnością pracuje nad wnioskami do programu Aktywni+. Wniosku do Aktywni+ można składać do 28 lutego 2022 r. do 16.00. W ramach tego programu można podejmować działania mające na celu wsparcie osób 60+ w obszarach związanych z:
- aktywnością społeczną,
- uczestnictwem w działaniach publicznych,
- obsługą współczesnych narzędzi cyfrowych,
- z budowaniem trwałych relacji międzypokoleniowych.
Kolejny duży konkurs grantowy jest realizowany w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. W nim wnioski są przyjmowane do 25 marca, a ich tematyka powinna dotyczyć ochrony praw człowieka, działań na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu oraz budowaniu kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego.
Dla osób dopiero zaczynających przygodę z projektami i uczących się stosowania logiki projektowej polecam tzw. „małe FIO”. To są konkursy, w ramach których można pozyskać mikrodotacje na działania lokalne lub rozwój własnej organizacji. W woj. śląskim do 21 marca Bielskie Centum Przedsiębiorczości prowadzi nabór w ramach Śląskie NOWEFIO. Dodatkowo do 15 marca można składać wnioski do FIO Śląskie Lokalnie. Nabory w ramach „małego FIO” trwają w całej Polsce, a listę organizatorów konkursów znajdziesz na stronie NIW.
Więc co to jest ta logika projektowa?
Gdy już znasz aktualne konkursy grantowe to teraz pamiętaj, aby w Twoim wniosku o dofinansowanie opisany problem, cele projektu, działania i rezultaty były spójne logicznie. W skrócie tą spójność logiczną nazywamy „logiką projektową”. W nagraniu przedstawiam uproszczony model tego zagadnienia. Omawiam też najważniejsze rzeczy, o których powinieneś pamiętać, aby zachować spójność logiczną we wniosku o dofinansowanie.
Zapraszam do słuchania. Obiecuję, że w kolejnych odcinkach opowiem szczegółowo o wszystkich elementach wniosku o dofinansowanie działań. Na razie nakręciłam odcinek o tym, jak skonstruować budżet projektu. Ale z pewnością pojawią się kolejne.
O projektach pisałam też na blogu. W zeszłym roku powstały artykuły poświęcone syntetycznemu opisowi zadania, rozwojowi instytucjonalnemu oraz kosztom administracyjnym.
Do zobaczenia za dwa tygodnie!
W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.