Umowa partnerska, jak powiedziałby każdy dobry prawnik, powstaje po to, aby pomóc nam, gdy w naszych projektach się „źle dzieje”. Są konkursy, w których takie umowy są wymagane. I są też takie, w których możesz, ale nie musisz mieć umowy z Twoim partnerem. Są jednak sytuacje, w których warto ją podpisać.
W odcinku dokładnie omawiam, te różne sytuacje. I wskazuję, kiedy musisz podpisać umowę, a kiedy możesz się nad tym zastanowić. Na pewno, dobrze jest mieć umowę z partnerami, z którymi dopiero rozpoczynasz współpracę. Na etapie projektowania wniosku każdy z partnerów może wydawać się idealny. Ale to nie wspólne wnioskowanie o środki i ich pozyskiwanie świadczy o jakości partnera. Dopiero podział już pozyskanych środków administracyjnych i sposób zachowania w sytuacjach trudnych świadczy tym, kim jest partner. A przecież, jak dobrze wiesz, każdy projekt ma okresy, w których jest naprawdę ciężko.
Umowę partnerską warto też podpisać z instytucjami, z którymi się znamy i lubimy. Bo, jak powiedziałby dobry prawnik… 🙂
Jakie elementy ma umowa partnerska?
Przechodząc do meritum, w tym odcinku usłyszysz o głównych elementach umowy partnerskiej. Po kolei skupię się na wstępie i obowiązkach partnerów. Szczególną uwagę poświęcę temu, jak zaplanować przekazywanie kolejnych transz środków partnerom, gdyż moim zdaniem nie warto wpisywać konkretnych dat przekazania środków. Kolejnym ważnym elementem są zapisy dotyczące przetwarzania danych osobowych.
Oprócz elementów obligatoryjnych, umowa partnerska może mieć dodatkowe zapisy. Zostaną one omówione w ostatniej części odcinka.
Nie chcesz słuchać? Przeczytaj tekst poświęcony umowom partnerskim.
Dodatkowe materiały
Ten odcinek jest kolejnym z serii „To proste!” W serii powstały już odcinki poświęcone:
- przygotowaniu diagnozy i wypełnienia pola „uzasadnienie potrzeby podjęcia działania”;
- logice projektowej;
- metodom tworzenia celów projektowych;
- kontroli projektów.
W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.