To była bardzo ciekawa rozmowa. Jak mówi, Janina „Starość ma każdy zagwarantowaną„. Sam czas na emeryturze może być ciekawy i wartościowy. Z naciskiem na może. To, jak będzie wyglądało życie obecnych i przyszłych osób starszych zależy od wielu czynników. W rozmowie zastanawiamy się, jak mówić o osobach starszych, jak diagnozować ich potrzeby, jak działać dla osób starszych i… jak przeżyć starość.
Rozmówczyni porusza też kwestię upolitycznienia i „uprojektowienia” działań dla osób 60+. Zastanawiamy się też:
- dlaczego w modelowych rozwiązaniach są tworzone enklawy dla osób starszych – kluby seniora,
- jak prowadzić zajęcia dla osób starszych, aby nie przypominały tych dla dzieci,
- jakie są mity i stereotypy o starości.
Na większość z zadanych pytań nie ma jednej, dobrej i właściwej odpowiedzi. Jednak rozmówczyni zachęca do zadawania pytań, bo dzięki temu stawiamy pierwszy krok do zmiany systemu.
Dodatkowe materiały
Przesłuchaj też nagrań o tym, jak wdrażać innowacje społeczne w organizacjach o t tym, jak prawidłowo przeprowadzić diagnozę potrzeb w projektach.
Gdy skończysz to posłuchaj też rozmowy o wolontariacie w różnych grupach wiekowych oraz o tym, jak możesz pozyskać wolontariuszy.
Możesz też posłuchać odcinek praktycznego. W nim opowiadam o tym, jak wpisać wolontariat w projekt i jak pracować z „wolontariuszami projektowymi”.
W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.
4 komentarze “#56: Jak skutecznie współdziałać dla osób starszych? – rozmowa z Janiną Piwowarczyk”
Bardzo uważnie wysłuchałam ciekawej rozmowy na temat postrzegani osób starszych w naszym społeczeństwie i zgadzam się z oceną tego problemu przez P. Janine Piwowarczyk.. Chciałabym jednocześnie przekazać swoje uwagi na temat projektów i programów adresowanych do seniorów , a podejmowanych przez organizacje NGO. Od 8 lat oceniam te projekty jako ekspert MRiPS w ramach Programów ASOS i AKTYWNi+. W każdej edycji mam niestety ten sam problem w zakresie oceny merytorycznej, dotyczący diagnozy potrzeb lokalnych społeczności osób starszych. W Programie AKTYWNI+ zostały wskazane 4 Priorytety, które powinny odpowiadać zaktualizowanym już potrzebom osób starszych , w tym : Partycypacja społeczna i Przygotowanie do starości. Niestety zdecydowana większość ofert konkursowych dotyczy jednego Priorytetu: Aktywność społeczna- czyt. spędzanie wolnego czasu. Oferenci w niewielkim stopniu włączają przyszłych beneficjentów w przygotowanie rzetelnej diagnozy ich potrzeb , co powinno być podstawą podejmowania działań przez organizacje piszące wnioski. Seniorzy powinni aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu ofert, a nie być tylko biernymi odbiorcami działań wskazanych przez wnioskodawców. Na tym powinno polegać aktywne zaangażowanie osób starszych jako podmiotów , co dobrze wybrzmiało w zaprezentowanej wyżej rozmowie.
Dziękuję za mądry komentarz. Nie oceniam Aktywnych, ale też mam takie uczucie, że sporo wniosków jest robionych na bazie stereotypowego postrzegania potrzeb seniorów przez osoby młode.
Dziękuję za interesujący podcast i ciekawe komentarze. Piszę kolejny projekt jako osoba starsza i wszystkie działania podejmowane w realizacji poprzednich projektów wykonywane były przez wolontariuszy, którzy też są osobami starszymi. Reasumując piszemy dla nas i realizujemy przez nas. Dziękuję za podpowiedzi, ale jak pani Janina zauważyła, inaczej jest na terenie wiejskim, a inaczej w mieście. Początki były trudne, powoli się rozkręcamy i na razie najlepiej czujemy się we własnym towarzystwie ( osoby starsze), bo większość z nas się nie znała i wielkim plusem jest to, że wydarzenia realizowane dzięki tym projektom pozwalają na zawiązanie relacji koleżeńskich czy przyjacielskich i jest to najlepsza wartość dodana ( tak mi się wydaje). Może znowu uda się uzyskać jakiś grant:)
Gratuluję! I życzę sukcesów 🙂