Mała osoba skacząca z dachu stadionu śląskiego

#85: Jak szybko i skutecznie napisać mały grant?

Okładka podcastu NGO Stacja
NGO Stacja
#85: Jak szybko i skutecznie napisać mały grant?
Loading
/

Mały grant to dla większości nowych „pisaczy wniosków” jest jednym z pierwszych wzorów ofert na jakich pracują. O tym, dlaczego warto się uczyć pisać wnioski mówiłam już w 73 odcinku podcastu, w którym omawiałam sposoby płacenia za napisanie wniosku. Proponuję zacząć naukę od tzw. małych dotacji. Posłuchaj więc tego odcinka i dowiedz się, jak napisać mały grant dla Twojej organizacji.

Trochę prawa

Tryb małych grantów wynika z artykułu 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Do tej ustawy są rozporządzenia wykonawcze, które mówią, że:

  • wysokość małego grantu nie może być wyższa niż 10 tys. zł.,
  • czas realizacji małego grantu nie powinien być dłuższy niż 90 dni,
  • z tego trybu finansowania w danym samorządzie w ciągu roku organizacja może skorzystać dwukrotnie.

Wzór wniosku do małych grantów znajduje się w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Uważam, że wzór uproszczonej oferty realizacji zadania (ten stosowany w procedurze małych grantów) powinien być zmieniony, bo zamiast upraszczać wnioskowanie – komplikuje je. Dlatego zachęcam Cię do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych wzorów ofert. Masz czas do 30 września, aby wyrazić swoje zdanie na ten temat.

Propozycje zmian znajdziesz w rządowym centrum legislacji:

  1. Projekt rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.
  2. Projekt rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w sprawie uproszczonego wzoru oferty i uproszczonego wzoru sprawozdania z realizacji zadania publicznego.

Materiały, które pomogą Ci napisać mały grant

Mały grant jest tym specyficznym wnioskiem, w którym wypełniasz pole syntetyczny opis zadania, w który wpisujesz wszystkie elementy wniosku o dofinansowanie.

Wszystkie merytoryczne elementy wniosku to m.in.: działania, grupy docelowe, cele i rezultaty, doświadczenie. O nich mówię w serii „To proste!”. Przesłuchaj ją. To jest takie mini szkolenie z pisania wniosków o dofinansowanie.

W nagraniu wspominam też o odcinku 32, w którym mówię kiedy syntetyczny opis zadania jest nim, a kiedy nie. Z kolei w 79 odcinku mówię o tym, jak to pole jest traktowane, gdy chcesz napisać mały grant.

Posłuchaj też o tym:

A aktualne konkursy grantowe znajdziesz, jak zawsze, na ngo.pl

Pomogliśmy? Wesprzyj nas darowizną:

Bank BGŻ BNP Paribas S.A. 

Numer konta: 21 1600 1462 1856 7645 2000 0001

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content