Aloes

#59: Skąd dostać środki na założenie organizacji

Okładka podcastu NGO Stacja
NGO Stacja
#59: Skąd dostać środki na założenie organizacji
Loading
/

Ostatnio coraz częściej słyszę pytanie: „Jak otrzymać środki na założenie organizacji?”. I w tym odcinku na nie odpowiadam. Są dwa tryby pozyskiwania środków na rozwój. Można dostać dotację na utworzenie nowego miejsca pracy i „na organizację.

Dotacje na utworzenie miejsca pracy

Dotacje na utworzenie miejsca pracy są przyznawane w ramach działań związanych z rozwojem ekonomii społecznej. Środki, które pochodzą z Unii Europejskiej, są przyznawane przez certyfikowane Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej. Listę akredytowanych OWES znajdziesz na stronie Departamentu Ekonomii Społecznej w MRPiPS. Dodatkowo możesz się zapoznać z rejestrem przedsiębiorstw społecznych.

Środki na założenie organizacji

Pozyskanie środków dla samej organizacji na jej rozwój jest stosunkowo trudne. W Polsce jest 1 program, którego celem jest wsparcie rozwoju organizacji pozarządowych – tzw. PROO. Jednak, w nim rywalizacja jest bardzo duża. Opowiadałam o tym konkursie w 6 (sic!) odcinku podcastu. Młode organizacje pozarządowe mogą też pozyskać środki w ramach tzw. małego FIO. Lista operatorów przyznających dotacje znajduje się na stronie NIW-CRSO. Jeżeli ciągle NIW-CRSO nie udało się jej uzupełnić to sprawdź, kto w Twoim województwie otrzymał dotację na bycie Lokalnym Operatorem NOWEFIO. Listę rankingową znajdziesz w tym miejscu.

Dodatkowe materiały

Spodobało Ci się? Posłuchaj też odcinków o tym, jak możesz zarabiać w organizacjach pozarządowych oraz o konkursach NIW-CRSO na 2024 r. Pamiętaj też, że nie samymi grantami żyje organizacja pozarządowa. O innych sposobach finansowania organizacji opowiadam w 10 odcinku podcastu.

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content