#58: Jak można zarabiać w organizacjach pozarządowych?

Okładka podcastu NGO Stacja
NGO Stacja
#58: Jak można zarabiać w organizacjach pozarządowych?
Loading
/

Organizacje pozarządowe nie muszą „żyć z projektów”. I czekać na kolejne dotacje, aby kontynuować działalność. Posłuchaj i dowiedz się, jak można zarabiać w organizacjach pozarządowych.

Jak można zarabiać w organizacjach?

Zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie organizacje mogą prowadzić 3 typy działalności:

  • nieodpłatną statutową,
  • odpłatną statutową,
  • gospodarczą.

Z jednej strony, rozróżnienie na te 3 rodzaje działalności jest proste. Z drugiej – diabeł tkwi w szczegółach, i nie każdy społecznik musi je znać. Jednak, jak wynika z badań Stowarzyszenia Klon / Jawor pt.: „Kondycja organizacji pozarządowych”, ciągle przybywa organizacji, które chcą otrzymać grant na działania. Niestety środków publicznych nie będzie więcej. Oznacza to, że każda organizacja pozarządowa, która chce się rozwijać i regularnie działać powinna pomyśleć o ekonomizacji. Oznacza to, że osoby zarządzające organizacją powinny wiedzieć, czym się różni działalność statutowa od gospodarczej i co można robić w ramach odpłatnej działalności statutowej.

UWAGA: audycja dotyczy organizacji zarejestrowanych w KRS, dla których działalność gospodarcza jest działalnością dodatkową. Oznacza to, że skupiam się na fundacjach i stowarzyszeniach rejestrowych. Spółdzielnie i spółki oraz stowarzyszenia zwykłe (zarejestrowane u starosty) działają na trochę innych zasadach.

Dodatkowe materiały

Posłuchaj też, o tym, czym jak wyodrębnić księgowo projekt i, jako opisywać faktury w projektach. Polecam Ci też odcinek o tym, jak ograniczyć koszty księgowości w organizacji.

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *