Bica w Lizbonie

#013: Uzasadnienie potrzeby podjęcia działania? To proste!

Okładka podcastu NGO Stacja
NGO Stacja
#013: Uzasadnienie potrzeby podjęcia działania? To proste!
Loading
/

Uzasadnienie potrzeby podjęcia działania jest częścią każdego wniosku o dofinansowanie. Ta część wniosku inaczej zwana jest „diagnozą” lub „analizą potrzeb”. W tej części wniosku musisz udowodnić, że Twój projekt odpowiada na ważne problemy społeczne lub wyzwania stojące przed danymi społecznościami.

Więc co to jest to uzasadnienie potrzeby podjęcia działań?

Dobre uzasadnienie potrzeby podjęcia działania to część wniosku, w której opisujesz problemy lub wyzwania na które odpowiada projekt. Jeżeli piszesz projekt dla seniorów, to w uzasadnieniu powinieneś wskazać, jaka jest sytuacja seniorów i jakie największe trudności.

W uzasadnieniu potrzeby podjęcia działania opisujesz tylko te problemy, które jesteś w stanie rozwiązać dzięki realizacji projektu. Ta zasada wynika z logiki projektowej, o której wspominałam w 11 odcinku podcastu.

Aby uzasadnienie było dobre powinieneś oprzeć je o 4 typy danych: ogólnodostępne ilościowe i jakościowe oraz ilościowe i jakościowe dane własne. W odcinku szczegółowo opowiadam, jakie to są dane i skąd je wziąć 🙂

A gdy już będziesz wiedział, jak stworzyć analizę potrzeb to weź udział w konkursach grantowych i zrób coś dobrego.

Aktualne marcowe konkursy o dofinansowanie działań:

Większość z Was z pewnością pracuje nad wnioskami do Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. W nim wnioski są przyjmowane do 29 marca, a ich tematyka powinna dotyczyć ochrony praw człowieka, działań na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu oraz budowaniu kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego

Dla osób dopiero zaczynających przygodę z projektami i uczących się stosowania logiki projektowej polecam PROO 5. To konkurs, w którym możesz otrzymać pomoc w realizacji misji Twojej organizacji w wysokości do 10 tyś. zł. O tym, jak możesz wykorzystać ten konkurs w aktualnej sytuacji kryzysu humanitarnego napisałam w odrębnym artykule. PROO 5 to innymi słowy mówiąc Priorytet 5 Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Celem programu jest pomoc organizacjom społecznym w sytuacjach wyjątkowych. I też w takich, które wymagają poniesienia dodatkowych kosztów.

Zapraszam do słuchania. Obiecuję, że w kolejnych odcinkach opowiem szczegółowo o wszystkich elementach wniosku o dofinansowanie działań. Na razie nakręciłam odcinek o tym, jak skonstruować budżet projektu i o tym, co to jest logika projektowa. Ale z pewnością pojawią się kolejne. 

O projektach pisałam też na blogu. W zeszłym roku powstały artykuły poświęcone syntetycznemu opisowi zadaniarozwojowi instytucjonalnemu oraz kosztom administracyjnym

Do zobaczenia za dwa tygodnie! 

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content