Chmury z lotu ptaka

#25: Dlaczego warto oceniać wnioski o dofinansowanie

Okładka podcastu NGO Stacja
NGO Stacja
#25: Dlaczego warto oceniać wnioski o dofinansowanie
Loading
/

Wg. danych Klon/ Jawor z badania pt.: „Kondycja organizacji pozarządowych. 2021” ciągle 53% organizacji korzysta ze środków samorządowych. 27% ze środków administracji centralnej, a 11% ze środków Unii Europejskiej. W 2021 r. w stosunku do 2018 r. Klon/ Jawor odnotował wzrost korzystających ze środków rządowych (o 7%) i spadek organizacji korzystających ze źródeł samorządowych aż o 8%. Oznacza to, że w rządowych, ogólnopolskich konkursach grantowych jest i będzie coraz większa konkurencja wśród wnioskodawców. Więc Twoje wnioski muszą być jeszcze lepsze niż były, aby mieć szansę na dotację. Dlatego w tym odcinku opowiem ci dlaczego warto oceniać wnioski o dofinansowanie i jak to wpłynęło na mój rozwój osoby piszącej projekty.

Co zrobić, gdy chcesz oceniać wnioski?

Po pierwsze, zdobądź doświadczenie. Najprościej takie doświadczenie możesz zdobyć w Twoim samorządzie. Ogłaszający konkursy dla organizacji ciągle szukają osób, które będą chciały oceniać wnioski. Ta praca jest wykonywana nieodpłatnie i wygląda trochę inaczej niż praca w rządowych komisjach. Jednak, samorząd szuka osób, które są dostępne i mają wiedzę z konkretnego obszaru tematycznego. Nie jest wymagane doświadczenie w ocenie wniosków.

Gdy już zdobędziesz doświadczenie, możesz zgłosić się do pracy w rządowych komisjach. Ogłoszenia o naborze wolontariuszy lub płatnych ekspertów do oceny wniosków pojawiają się regularnie na ngo.pl. Dodatkowo, interesując się na przykład sportem, możesz regularnie sprawdzać ogłoszenia w BIP ministerstwa odpowiedzialnego za sport.

Pamiętaj, że NIW_CRSO ciągle przyjmuje zgłoszenia do swojej bazy ekspertów. Ogłoszenie o naborze dostępne jest w tym miejscu. Eksperci Narodowego Instytutu Wolności za swoją pracę pobierają wynagrodzenie.

Moim zdaniem, każdy społecznik powinien co najmniej raz spróbować pracy w komisji samorządowej. A jeżeli ma czas i chęci – w rządowej.

Dodatkowe materiały

Ten odcinek jest kolejnym z serii „To proste!” W serii nagrałam już odcinki dotyczące: 

Program małych szkół organizowała Federacja Inicjatyw Oświatowych. Więcej o działaniach w szkołach przeczytasz na ich stronie www.

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content