#027- Jak pozyskać wolontariuszy dla Twojej organizacji – rozmowa z Mileną Skupień-Lisgarten

NGO Stacja
NGO Stacja
#027- Jak pozyskać wolontariuszy dla Twojej organizacji - rozmowa z Mileną Skupień-Lisgarten
/

Dzisiaj kontynuujemy temat organizacji wolontariatu w organizacji pozarządowej. W #20 odcinku podcastu rozmawiałyśmy o tym, jakie osoby angażują się w wolontariat. Dodatkowo, omówiłyśmy dlaczego to robią i co je motywuje do działania. W tej audycji skupiamy się na tym, jak przygotować organizację, aby skutecznie pozyskać wolontariuszy. Wolontariuszy, którzy pozostaną z nami na dłużej.

O tym, jak ważni są wolontariusze w działaniach społecznych opowiadała też Anna Skrzyńska w #16 odcinku podcastu i Alicja Ulatowska w #18. Każda z tych organizacji starała się pozyskać wolontariuszy do innych celów. W przypadku Fundacji Index do Przyszłości wolontariusze pomagali rodzinom z przybywającym do Polski z Ukrainy. Z kolei Fundacja Ajkum opracowała innowacyjny model działań w ramach wolontariatu pracowniczego, w którym wykorzystuje się zasoby fundacji korporacyjnej i fundacji wspierającej seniorów.

Co trzeba zrobić, aby pozyskać wolontariuszy?

Aby pozyskać wolontariuszy powinieneś:

  1. Przygotować Twoją organizację do tego działania. W nagraniu Mileną szczegółowo opowiada o tym, co należy zrobić, aby móc stwierdzić, że organizacja jest przygotowana do takiego działania.
  2. Przygotować modelowe ogłoszenie o naborze wolontariuszy i je opublikować za pomocą miejsc i narzędzi, z których korzystają potencjalni wolontariusze. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie i jak publikować ogłoszenie to posłuchaj całego nagrania. Dodatkowo możesz się zainspirować artykułem na portalu Nowy Marketing.
  3. Przeprowadzić rekrutację wolontariuszy.
  4. Regularnie pracować z wolontariuszami.
  5. Rozstać się z nimi w przyjaznej atmosferze. Dzięki temu byli wolontariusze przyprowadzą kolejne osoby na wolontariat lub wesprą Twoją organizację w inny sposób.

Gdy już zdecydujesz się, gdzie będziesz szukać wolontariuszy nie zapomnij o serwisach poświęconych wolontariatowi:

Dodatkowe materiały

W podcaście wspominamy też o badaniach III sektora prowadzonych przez Stowarzyszenie Klon / Jawor, które możesz znaleźć na ich stronie.

Zapraszam do słuchania, a gdy skończysz to posłuchaj też, jak uwzględnić wolontariat w budżecie projektu i jak finansować organizacje pozarządowe.

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *