Jeżeli zastanawiasz się czym jest audiodeskrypcja, posłuchaj tej wyjątkowej rozmowy z prezeską Fundacji Siódmy Zmysł. W tym krótkim wstępie powiem Ci tylko, że jest to forma udostępniania sztuki dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Przesłuchaj odcinka, aby dowiedzieć się, jak osoby niewidome mogą oglądać filmy lub uczestniczyć w spektaklach teatralnych.
Alicja Maciejewską opowie Ci też, jak zaplanować działania z zakresu audiodeskrypcji w budżecie Twojego projektu i ile to może kosztować. Poruszymy też tamat pozyskiwania zleceń dla audiodekkryptorów i tego, jak można takim audiodeskryptorem zostać.
Czy audiodeskrypcja jest określona ustawowo?
Zgodnie z Ustawą o dostępności cyfrowej z 2019 r., audiodeskrypcja jest ważna dla spełnienia kryterium postrzegalności w multimediach dostępnych online. Audiodeskrypcja w formie nagrania zapewnia dostępność treści na poziomie wyższym (AA) niż podstawowy (A). Biorąc pod uwagę, że audiodeskrypcja jest formą dostępności, realizując działania ze środków publicznych powinieneś o nią zadbać. Szczegółowo zagadnienie konieczności zapewnienia dostępności przedstawiłam w 41 odcinku podcastu.
Dodatkowe materiały
Sprawdź link do grupy na FB dla koordynatorów i koordynatorek dostępności, na której pojawiają się informacje o dostępności i dostępnych wydarzeniach. Zainspiruj się też działaniami Fundacji Katarynka, Fundacji Kultura bez barier, Stowarzyszenia „De facto”.
W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.