
Wielkimi krokami zbliża się czas, w którym będziecie wnioskować o środki na kolejne lata działań. Już po 15 listopada wystartują środki samorządowe. Dodatkowo, na dniach, ogłoszą konkurs interwencyjny w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jeszcze później Narodowy Instytut Wolności uruchomi nabory w swoich konkursach. W każdym z tych konkursów w budżecie możesz uwzględnić koszty administracyjne. Posłuchaj o tym, co to jest i jak je opisać. Z odcinka dowiesz się też czego nie robić, aby nie mieć problemów w rozliczaniu tych kosztów.
Koszty administracyjne – inne nazwy
Zależnie od rodzaju konkursu, czy rodzajów środków koszty administracyjne mogą też mieć inne nazwy. W środkach unijnych będziemy je nazywać „kosztami pośrednimi”. W rządowych – „kosztami obsługi zadania”, itp. Biorąc pod uwagę źródło finansowania działań, będziesz musiał uwzględnić różny sposób naliczania tych kosztów. Może to być procent wartości:
- całego projektu;
- kosztów merytorycznych;
- kosztów osobowych.
W konkursach samorządowych nie jest to najczęściej określone, ale urzędnicy niechętnie przyznają dotacje, w których są wysokie koszty administracyjne. Ta sytuacja, jest szczególnie trudna, gdyż w 2022 r. przeżyliśmy podwyżki mediów, które są jednym z rodzajów kosztów obsługi zadania publicznego. Dodatkowo na 2023 r. są zapowiadane kolejne podwyżki, co powinno zachęcić Was do lekkiego zawyżenia właśnie tej pozycji budżetowej.
Możecie też zastanowić się nad obniżeniem kosztów czynszu prowadzenia organizacji. Jednak wiem, że nie w każdej sytuacji będzie to możliwe. O tym, jak możesz to zrobić pisałam w tym artykule.
Przesłuchaj cały odcinek i poznaj wszystkie rodzaje kosztów administracyjnych. Dowiedz się też, na co musisz uważać planując tą część budżetu. Nie chcesz słuchać? Przeczytaj artykuł o tym, czym są koszty administracyjne.
Dodatkowe materiały
Ten odcinek jest kolejnym z serii „To proste!” W serii powstały już odcinki poświęcone:
- przygotowaniu diagnozy i wypełnienia pola „uzasadnienie potrzeby podjęcia działania”;
- logice projektowej;
- metodom tworzenia celów projektowych;
- kontroli projektów;
- umowie partnerskiej.
W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.