Agnieszka Budzyńska na Forum Inicjatyw Pozarządowych

#75: 3 gorące refleksje na temat IX Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych

Okładka podcastu NGO Stacja
NGO Stacja
#75: 3 gorące refleksje na temat IX Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych
Loading
/

W dniach 26 – 28 czerwca 2024 r. odbywało się IX Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowychorganizowane przez OFOP. W Forum uczestniczyłam częściowo, bo inne moje obowiązki nie pozwalały na udział na 100%. Jednak nawet te kilka chwil, które spędziłam w Warszawie dał mi dużo do myślenia. 

Po pierwsze, Forum Inicjatyw to impreza prawie masowa

Forum Inicjatyw Pozarządowych to bardzo duża konferencja, w której uczestniczyło kilkaset osób z ok. 140 tysięcy organizacji pozarządowych. Jeżeli zastanawiasz się, czy to dużo, to posłuchaj odcinka o tym, ile jest organizacji pozarządowych, dodaj do tego fakt, że w Polsce mamy największą liczbę fundacji w Europie i to, jak wiele organizacji istnieje, bo nikt nie ma czasu ich zamknąć… Wtedy powinno Ci wyjść, że w tej konferencji uczestniczyło naprawdę dużo osób działających społecznie w naszym kraju.

Posłuchaj też o tym:

Po drugie, Forum Inicjatyw to konferencja rzecznicza

Na Forum zaproszono władzę ustawodawczą i wykonawczą oraz podmioty, które odpowiadają za system, w którym funkcjonują organizacje pozarządowe. Z tymi osobami dyskutowano m.in. o:

  • zmianie prawa w obszarze finansowania organizacji pozarządowych, 
  • podatkach w organizacjach, w tym CIT, 
  • funkcjonowaniu i reprezentatywności ciał dialogu obywatelskiego.

Władza wykazała się znaczącą empatią. A ja z niecierpliwością czekam ile z tych postulatów zostanie wprowadzonych w życie…

Po trzecie – konkret

Program OFIPu stworzyły organizacje dla organizacji. Dlatego często osoby dyskutowały kwestie finansowania, trudnych ustaw (np. wdrażanie ustawy Kamilka), jakości pracy w organizacjach, federalizacji, sukcesji, planowania strategicznego i wielu innych.

Mi jednak najbardziej podobały się stoiska TechSoup Polska i NIW, na którym poznałam Panią, która odpowiada za realizację PROO 5. Od niej dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które, mam nadzieję pozwolą mi na poprawę skuteczności w aplikowaniu do tego konkursu. Na razie możesz posłuchać o tym, jak (nie) dostaję środków w tym konkursie.

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto jeździć na takie wydarzenia, posłuchaj całego odcinka!

Dodatkowe obiecane materiały

Koniecznie sprawdź nowy nabór na ekspertów oceniających wnioski w konkursach NIW-CRSO. Jeżeli się wahasz – posłuchaj, co mi dało ocenianie wniosków o dofinansowanie.

W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content