Dostępny tekst jest czymś, co znacząco ułatwia życie wszystkim osobom. Niezależnie od ich stopnia sprawności lub niepełnosprawności. Jest kilka zasad, które trzeba znać i stosować, aby przygotowywane teksty były dostępne. W tym podcaście szczegółowo omawiam zasady wizualizacji i formatowania treści. O zawartości merytorycznej treści jeszcze zdążę Ci opowiedzieć.
Nie chcesz słuchać? Przeczytaj mój artykuł o dostępności tekstów.
Dostępny tekst jest osadzony w prawie
Konieczność zachowania dostępności działań regulują:
- Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych,
- Ustawą o dostępności cyfrowej z 2019 r.,
- Ustawą o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
I tak, organizacje pozarządowe, z pewnymi wyjątkami, muszą być dostępne. Mówiłam o tym w 41 odcinku podcastu. Posłuchaj, go w tym miejscu. O dostępności pisałam też w tym artykule.
Dodatkowe materiały
O tym, jak przygotować dostępne dokumenty tekstowe, można przeczytać w wytycznych dotyczących dostępności w projektach finansowanych ze środków europejskich. W linku znajdziesz Standardy na lata 2014 – 2020, jednak nowe nie różnią się istotnie od poprzednich. W Funduszach Europejskich na lata 2021 – 2027 te wytyczne są obligatoryjne, niezależnie od Programu. A o tym, jak zostały podzielone te Fundusze mówiłam w 44 odcinku podcastu 🙂
Posłuchaj też odcinków o tym:
Dodatkowo przeczytaj o:
Narzędzia pomagające sprawdzić, czy tekst jest dostępny
Chcąc przygotowywać dostępne teksty musisz zaprzyjaźnić się z narzędziem jasnopis.pl, który pozwala na darmowe sprawdzanie stopnia skomplikowania prostego tekstu. Gdy, chcesz sprawdzić dłuższy tekst, może wystąpić konieczność wykupienia pakietu.
Dodatkowo warto znać i stosować Colour Contrast Analyzer. To narzędzie jest niezastąpione jeżeli chodzi o weryfikację poprawności stosowania kolorów w przypadku tekstów różnych rodzajów.
Pomogliśmy? Wesprzyj nas darowizną:
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
Numer konta: 21 1600 1462 1856 7645 2000 0001
W podcaście wykorzystano muzykę Purple Planet Music.