Ja z aparatem na tle instalacji w Muzeum Śląskim

Poznaj 3 najważniejsze i najciekawsze bazy innowacji społecznych

W związku z ogłoszonymi naborami na regranting w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego każdy innowator społeczny przed złożeniem wniosku o dofinansowanie prac nad innowacją społeczną musi udowodnić, że jego innowacja różni się od wcześniej opracowanych i przetestowanych innowacji oraz od stosowanych w naszym kraju rozwiązań. Aby ten proces przeprowadzić szybko i sprawnie instytucje grantodawcze przypominają o tym, aby sprawdzić wszystkie znane bazy innowacji.

Najciekawsze bazy innowacji

Najbardziej aktualnym miejscem w sieci opisującym nowo powstałe innowacje społeczne jest portal innowacjespoleczne.pl. Na nim są umieszczone innowacje społeczne opracowane w poprzednim okresie programowania (PO WER) oraz aktualnie testowane innowacje finansowane w ramach działania 5.1 Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Dodatkowo strona zawiera linki do aktualnie działających inkubatorów wspierających rozwój innowacji społecznych.

Innymi słowy mówiąc, jest to miejsce, które każdy innowator społeczny powinien znać i regularnie odwiedzać.

Mniej aktualne bazy innowacji

Jednym z pierwszych programów, w ramach którego można było pozyskać środki na innowacje społeczne był program EQUAL (2001 – 2011 r.). Po nim pozostała nam baza innowacji, która… w większości jest już nieaktualna. Np. w EQUALu opracowano model asystenta osoby z niepełnosprawnością i spółdzielni socjalnej. Obecnie te dwa pomysły i wiele innych jest standardem wdrożonym w nasz system prawny. Bazę EQALa warto poznać, aby poznać historię zmiany społecznej finansowaną ze środków unijnych w naszym kraju.

Kolejnym takim już lekko zdezaktualizowanym miejscem jest baza rozwiązań innowacyjnych PO KL 2007 – 2013. Część z opisanych w tym miejscu innowacji została wykorzystana w kolejnym okresie programowania PO WER 2014 – 2020, a część… umarła śmiercią naturalną. Na wyżej podanej stronie oprócz opracowanych innowacji znajduje się baza innowacji wdrożonych.

Instytucje regrantingowe i ogłoszone konkursy

Gdy już zapoznałeś się z już opracowanymi i wdrożonymi innowacjami społecznymi, przygotuj Twoją innowację społeczną.

Ale najpierw posłuchaj, w jaki sposób grantodawcy prowadzą nabory. Każdy z nich postępuje w oparciu o tę samą procedurę. Omówiłam ją w 77 odcinku podcastu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content