Dokładnie dwa lata temu powstała NGO Stacja. Podcast dla społeczników i osób prowadzących organizacje pozarządowe. Te dwa lata to blisko 50 odcinków i kilka naście rozmów z ciekawymi osobami. Miało ich być więcej, ale… życie weryfikuje nasze plany. 2 urodziny podcastu to czas na refleksję i zastanowienie się, co dalej.
Dla mnie te dwa lata to był czas wytężonej pracy i edukacji. Bardzo dużo się nauczyłam o nagraniach i podcastowaniu. Głównie w pierwszym roku działalności, o czym pisałam już rok temu. Obecnie czekam do grudnia, gdy skończę jeden duży projekt, a potem do kwietnia, gdy skończę kolejny. Potem chwila odpoczynku i skupienie się na działaniach informacyjno-promocyjnych. W każdym razie w planach mam też zmianę nazwy fundacji prowadzącej podcast na… nazwę podcastu. Dzięki temu zostanie zachowana spójność, a kolejnym osobom powinno być prościej trafiać na te audycje.
A teraz chwila przyjemności i refleksji o tym, co się zmieniło praktycznie bez prowadzenia działań promocyjnych 🙂
Jak to wygląda na 2 urodziny podcastu?
Do dzisiaj opublikowałam 48 (rok temu 27 odcinków), w tym zwiastun. Podcast jest wyszukiwały w Google, Apple i Spotify. Niestety ciągle nie miałam czasu, aby zadebiutować na YouTube podcasts. Dopiero w październiku wystartowałam z umieszczaniem informacji o podcaście na FB, a wcześniej, w czerwcu, na LinkedIn. I tek, w porównaniu do zeszłego roku:
- W dalszym ciągu najlepiej odsłuchiwanym odcinkiem jest odcinek #005: Rejestrujemy się w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych – 135 (w zeszłym roku 110);
- Najmniejszą ilość odsłuchać ma odcinek 25, o tym dlaczego warto oceniać wnioski o dofinansowanie. Żałuję, że jest to kawałek mało interesujący dla Was, bo mi ocena wniosków dała bardzo dużo. Zresztą, sami posłuchajcie;
- W sumie średnia odsłuchań odcinka wynosi ok. 56 (w zeszłym roku 41). Oznacza to 15 punktowy wzrost przy braku jakichkolwiek działań informacyjno-promocyjnych;
- Średnia liczba dziennych odsłuchań od momentu wprowadzenia dodatkowych statystyk mocno skoczyła po wrzuceniu linków na FB, jednak prawidłowa ocena tego wskaźnika nastąpi w styczniu – po zakończeniu naborów w konkursach NIW-CRSO.
10 najczęściej słuchanych odcinków to:
- #005: Rejestrujemy się w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (ta sama pozycja).
- #018: O innowacjach społecznych w młodych organizacjach – rozmowa z Alicją Ulatowską (ta sama pozycja).
- #032: Jak dobrze napisać syntetyczny opis zadania?
- #045: Wszystkie konkursy NIW-CRSO na 2024 rok.
- #012: O konsekwencji w budowaniu fundacji i działaniach fundraisingowych – rozmowa z Eugeniuszem Fick (spadek o 2 pozycje).
- #044: Podział, informacje i systemy informatyczne w funduszach Europejskich.
- #041: Czy organizacje pozarządowe muszą być dostępne?
- #042: Jak wygląda proces pracy nad nowym projektem?
- #010: Jak szybko założyć własną fundację? (spadek o 4 pozycje).
- #043: Najciekawsze konkursy grantowe w lipcu 2023 r.
Wnioski na przyszłość?
Promocja, promocja i jeszcze raz promocja!