Koniec roku to szalony czas zamykania starych projektów i pozyskiwania środków na nowe działania. A ja tym wpisem chę podsumować prawie trzy lata nagrywania podcastu i blisko czterech pisania o różnych narzędziach dla osób piszących projekty w organizacjach społecznych. O czym pisałam i mówiłam? Prawie o wszystkim, ale… im dalej w las tym więcej drzew, więc pisać i mówić będę dalej. I ten artykuł jest ciągle na bieżąco aktualizowany.
Tekstowa baza dla osób piszących projekty
Pierwszym artykułem, który proponuję każdemu piszącemu wnioski o dofinansowanie, jest artykuł poświęcony idei projektów społecznych. W nim przeczytasz o tym, czym jest projekt społeczny oraz o tym, co to jest wniosek o dofinansowanie. Następny ciekawy artykuł to ten, w którym opisuję, gdzie szukam informacji o nowych naborach. I ten mówiący o tym, jak wygląda proces pracy nad nowym projektem. Kolejne teksty poświęciłam poszczególnym elementom projektu:
- Syntetycznemu opisowi zadania. I temu, czego nie powinniśmy w nim robić.
- Uzasadnieniu działań projektowych, które jest fundamentem w projektach społecznych i wnioskach o dofinansowanie.
- Ryzyku w projektach. Ten punkt projektowania działań jest często traktowany „po macoszemu”, ale jest on szalenie istotny, jeżeli chcemy przygotować i zrealizować projekt tak, aby okazał się on sukcesem.
- Rozwojowi instytucjonalnemu tak, aby służył Twojej organizacji.
- Kosztom administracyjnym działań projektowych.
- Błędom osób piszących projekty.
A już na koniec, możesz dowiedzieć się:
- jak długo trwa ocena wniosku o dofinansowanie projektu,
- co robię, gdy naprawdę nie chce mi się pisać, a muszę,
- po czym poznać, że projekt jest innowacyjny.
Jeżeli nie znalazłeś się w gronie szczęśliwców, który dostali dotację w ostatnim ministerialnym lub rządowym konkursie to możesz też poszukać innych konkursów. Gdzie szukać dowiesz się z tego artykułu. Dodatkowo, możesz też przeczytać artykuł o tym, jak znaleźć środki na komputer przeznaczony do działań organizacji.
Podcast dla tych, którzy lubią słuchać
Jeżeli ciągle jesteś w biegu i nie masz czasu na czytanie to posłuchaj o tym, jak pisać projekty. Podcastów możesz słuchać w apple podcast, Google podcast, Spotify i innych aplikacji. Te aplikacje ściągasz na komórkę i możesz mieć podcast wszędzie tam, gdzie jesteś. Ja sama korzystam z AntennaPod. Ta aplikacja ma wszystko czego potrzebuję, a dodatkowo nie ma reklam.
Dla osób piszących projekty nagrałam odcinki poświęcone:
- Temu, jak pracuję nad nowym projektem.
- Syntetycznemu opisowi zadania.
- Uzasadnieniu potrzeby podjęcia działania.
- Logice projektowej.
- Tworzeniu celów projektowych.
- Opisywaniu działań / zadań w projektach.
- Ewaluacji działań projektowych.
- Rezultatom projektowym i zachowaniu ich trwałości.
- Kosztom administracyjnym.
- Konstrukcji budżetu w projektach.
- Temu, co zrobić, gdy zabrano Ci 50% dotacji.
- Opisywaniu pozycji budżetowych.
- Ostatniej rzeczy, którą trzeba zrobić przed złożeniem wniosku.
- Błędom we wnioskach.
Dodatkowo, w podkaście omawiałam, jak ująć w projekcie wolontariat i nagrywanie podcastów. Zapoznaj się też z całym działem wiedzy poświęconym dostępności dla osób o specjalnych potrzebach.
Dla tych, co piszą małe granty
Małym grantom poświęciłam odcinek 85 i 79, w którym mówię o tym, jak rozumieć pole „syntetyczny opis zadania”, gdy chcesz napisać mały grant.
Dla tych, którzy myślą o innowacjach społecznych.
O pisaniu projektów innowacyjnych w kontekście funduszy europejskich na lata 2021 – 2027 mówię w 77 odcinku podcastu.
I coś ekstra dla osób piszących projekty do Funduszy Europejskich
W czerwcu 2023 r. uruchomiono wreszcie pierwsze konkursy z funduszy unijnych w perspektywie finansowej 2021 – 2027. Dlatego w 2023 r. skupię się nad tym, aby opowiedzieć Ci o tym, jak działają te Fundusze i, o czym musisz pamiętać. Pierwszy odcinek, jest poświęcony ogólnemu wprowadzeniu do Funduszy Europejskich.
Zapraszam do słuchania, czytania i komentowania 🙂
Powodzenia w Waszych projektowych przygodach!